برگزاری وبینار دوازدهمین عصرانه داغ سلامت 

دوازدهمین نشست از سلسله نشست‏های عصرانه داغ سلامت با موضوع «نظام سلامت در دوران پسا کرونا» در تاریخ ۱۳ مردادماه ۱۳۹۹ به صورت وبینار برگزار گردید.
سخنران این وبینار جناب آقای دکتر حمید رواقی، دانشیار سیاست‏گذاری سلامت و مشاور منطقه‏ای سازمان جهانی سلامت در منطقه مدیترانه شرقی (WHO/EMRO) بودند. همچنین سرکار خانم دکتر طاهره چنگیز (رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان) و جناب آقای دکتر محمدرضا رضایتمند (معاون توسعه و منابع انسانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان) اعضای پنل در این وبینار بودند.
دکتر رواقی سخنان خود را با بیان سرفصل مطالب و ارائه مقدمه‏ای پیرامون موضوع نظام سلامت و بیان چارچوب مفهومی نظام سلامت از دیدگاه سازمان جهانی سلامت آغاز نمودند. در ابتدا ایشان به بیان پاسخ این سؤال پرداختند که «به چه چیزی می‏خواهیم دست پیدا کنیم؟». در ادامه ایشان فرمودند که هدف دستیابی به اهداف توسعه پایدار است و به منظور دستیابی به این اهداف باید به پوشش همگانی سلامت دست یافت که این امر نیز با تقویت نظام سلامت امکان پذیر است. ایشان بیان کردند که مراقبت‏های بهداشتی اولیه، رویکردی مناسب برای تقویت نظام سلامت جهت دستیابی به پوشش همگانی و اهداف توسعه پایدار مرتبط با سلامت می باشد.
دکتر رواقی در توضیح پاندمی کروناویروس ۲۰۱۹ گفتند تا تاریخ ۲ آگوست ۲۰۲۰، آمار مبتلایان به این ویروس به عدد ۱۷,۶۲۸,۱۰۹ نفر رسیده است و تعداد ۶۸۰,۳۵۴ نفر  بر اثر این بیماری فوت شده‏اند. در ادامه ایشان افزودند که این ویروس دارای ۳ اثر بوده است. اثر اول آن که به صورت مستقیم است، مرگ و میر می‏باشد. 
اثر دوم آن است که برای سایر شرایط بهداشتی اختلال ایجاد می‏کند؛ و اثر سوم که یک اثر بلند مدت است، بر روی عوامل تعیین کننده ی سلامت همچون اقتصاد، سلامت روان و اجتماعی اثر خواهد گذاشت.
ایشان به این امر که کروناویروس ۲۰۱۹ بر روی هر ۳ هدف پوشش همگانی سلامت اثر می‏گذارد اشاره کردند و فرمودند این بیماری بر روی ورودی‏های نظام سلامت  و اهداف واسطه‏ای نیز اثر سوء می‏گذارد. دکتر رواقی در ادامه به بیان اثرات کروناویروس ۲۰۱۹ بر اقتصاد و اجتماع پرداختد و با ذکر مثال‏هایی اثرات سوء این بیماری را روشن کردند.
در ادامه ایشان اشاره کردند که با ظهور کروناویروس ۲۰۱۹ پارادایم تفکر نظام سلامت نیاز به تغییر پیدا کرده است و این تغییر باید تضمین کننده تاب‏آوری نظام‏های سلامت باشد که منجر به پیشرفت پوشش همگانی سلامت، آمادگی و واکنش اضطراری شود.
مشاور منطقه‏ای سازمان جهانی سلامت در منطقه مدیترانه شرقی اضافه کردند که منظور از تاب‏آوری نظام سلامت: «ظرفیت بازیگران سلامت، نهادها یا جمعیت‏های بهداشتی برای آماده‏سازی و پاسخگویی مؤثر در برابر بحران‏ها است». در ادامه دکتر رواقی مشخصات ضروری تاب‏آوری را نام بردند و مراحل دستیابی به تاب‏آوری در نظام سلامت و پوشش همگانی سلامت را  معرفی کردند.
پس از اتمام سخنرانی دکتر رواقی، خانم دکتر چنگیز (رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان) به محدودیت منابع اشاره کردند که سبب شد در این پاندمی اولویت‏بندی جدیدی برای ارائه خدمات تعریف شود و تعدادی از خدمات نیز که غیرضروری بودند ارائه نشوند. همچنین ایشان بیان داشتند که بسیاری از مردم به دلیل نگرانی ابتلا به کروناویروس ۲۰۱۹ به بسیاری از مراکز بهداشتی درمانی مراجعه نکردند و تقاضا برای دریافت خدمات بهداشتی درمانی کاهش چشمگیری داشته است. کاهش تقاضا در مراکز دندانپزشکی بیشتر از بقیه مراکز بوده که تا به امروز نیز مراجعه بیماران به میزان طبیعی خود برنگشته است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان افزود، در استان اصفهان بر اساس اولویت‏بندی‏های انجام شده، در حوزه بهداشت امر پیگیری و غربالگری مورد توجه قرار گرفت و از اواسط اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، بیماران با ریسک بالا تحت پیگیری قرار گرفتند. وی افزود در حوزه درمان نیز با شروع بیماری از اسفند ۱۳۹۸، انجام اعمال جراحی زیبایی و غیرضرور ممنوع گشت. همچنین بر انجام ارائه خدماتی که درصورت تأخیر ممکن است موجب آسیب شود تأکید شده است.
دکتر چنگیز به نقش بخش‏های دیگر در ارائه خدمات اشاره کردند و فرمودند بار بیشتر ارائه خدمات در پاندمی کرونا بر دوش بخش دولتی بوده است و هرچند که مراکز سرپایی خصوصی و خیریه فعال شده بودند اما بیمارستان‏های خصوصی و خیریه کمک چندانی نکردند. همچنین ایشان معتقد بودند که نیروی انسانی موجود در زمان بحران کافی نمی‏باشد و باید برای زمان‏های بحران نیروی رزرو شده در نظر داشت. ایشان افزودند مدیریت اطلاعات امری بسیار حیاتی و مهم است که به منظور استفاده بهینه از اطلاعات باید نظام‏های اطلاعاتی یکپارچه، چابک شوند تا امر مدیریت اطلاعات تسهیل شود.
در پایان دکتر رواقی به همراه اعضای پنل به سؤالات شرکت‏کنندگان پاسخ دادند.

ارتباط با ما

خیابان هزار جریب،دانشگاه علوم پزشکی اصفهان،دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی

کد پستی:۷۳۴۶۱-۸۱۷۴۶

تلفن:۲۰۲۷-۳۷۹۲۲۰۲۶-۰۳۱

نمابر:۳۶۶۸۴۷۹۹-۰۳۱

به کانال سروش دانشکده بپیوندید

 

 

تعداد بازدیدکنندگان

  • بازدیدکنندگان:
    • امروز:۲۴۰
    • این هفته:۶,۰۱۴
    • این ماه:۲۳,۸۸۶
    • این سال:۲۷۰,۶۹۷

ورود کاربر

CAPTCHA
این سؤال جهت بررسی این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا نه، و برای جلوگیری از ارسال اسپم خودکار.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.