گزارش خبری جلسه هفتم عصرانه داغ سلامت

جلسه هفتم عصرانه داغ سلامت با موضوع «پارادایم سیاست‏گذاری و توسعه پایدار سلامت ایران» با سخنرانی دکتر امیر حسین تکیان به همت مرکز تحقیقات مدیریت و اقتصاد سلامت با همکاری کمیته پژوهش‏های دانشجویان دانشکده مدیریت و اطلاع‏رسانی پزشکی در روز دوشنبه مورخ ۲۵ شهریور ماه ۱۳۹۸ در تالار اصفهان برگزار شد.

در ابتدای این نشست هم‏اندیشی دکتر امیرحسین تکیان بحث خود را با چندین پرسش آغاز کردند و در ادامه به این پرسش‏ها که «چه میزان طرح تحول سلامت در رسیدن به پوشش همگانی سلامت موفقیت آمیز عمل کرده است؟»، «آیا در حال حاضر در مسیر صحیح در حال حرکت هستیم؟» و «آیا جهت‏ گیری سیاسی (حاکمیت در نظام سلامت) در راستای یک سیاستگذاری خوب حرکت می‏ کند؟» پاسخ دادند.

دکتر امیرحسین تکیان در خصوص یک جامعه پایدار گفت: سلامت یک پارادایم است و به واسطه شرایط خاص خود، تنها کالای عمومی است که همزمان پیش شرط، نتیجه و شاخص جامعه پایدار به حساب می‏ آید. وی افزود: دلیل نرسیدن به توسعه ‏یافتگی نداشتن مؤلفه توسعه پایدار است و در این میان باید به عدالت بین ‏نسلی در تخصیص منابع توجه ویژه‏ای شود.

مدیر گروه سلامت جهانی و سیاستگذاری دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه راه رسیدن به جامعه پایدار، نگاه کردن به سلامت به عنوان یک ارزش جهان و هدف اجتماعی و سیاسی، تصریح کرد: قرن ۲۱ با پیچیدگی ‏های زیادی روبه‏ رو است و برای رویارویی با این پیچیدگی یک دستور جهانی به‏ نام توسعه پایدار تهیه شده است که دارای ۱۷ هدف و ۱۶۹ زیر هدف می‏ باشد. در ادامه وی افزود: زیرهدف شماره ۳ مستقیماً به سلامت مربوط می‏ شود و زیر هدف شماره ۱۶ به مبحث صلح می ‏پردازد. وی با تأکید بر اینکه صلح لازمه تحقق جامعه پایدار است، افزود: به منظور دستیابی به جامعه پایدار باید به ۵ عامل Peace، People، Prosperity، Partnership و Planet توجه کرد.

به گفته تکیان، سلامت باید دغدغه اصلی تمام بخش‏های دولتی، نیمه ‏دولتی و خصوصی باشد. وی افزود: در ابتدای هزاره سوم رتبه سلامت ایران در دنیا برابر با ۹۳ بوده است و امروزه ۹۲ است، که این امر به عدم کارایی نظام سلامت اشاره دارد و علت این است که حاکمیت نظام سلامت ایران به قرن ۲۰ بر می‏ گردد. ایشان افزودند بالغ بر ۷۵% جمعیت کشور و دنیا در شهر هستند که موجب شده است نیازهای سلامت تغییر کند. دکتر تکیان تصریح کردند به موازات شهرنشینی، برنامه‏ ریزی و حاکمیت کشور تغییری نکرده است و به هیمن علت نظام سلامت ایران با چالش‏هایی مواجه شده است.

در ادامه وی بیان داشت: باید یک جنبه اجتماعی راه بیافتد که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به وزارت رفاه تبدیل شود و به رفاه مردم نیز بپردازد. تکیان افزود: نباید UHC یک هدف در نظر گرفته شود، بلکه UHC یک وسیله است که پایه‏ های نظام سلامت را درست می‏ کند. برای اجرایی شدن UHC، باید به نوآوری خدمات سلامت، منابع مالی، منابع انسانی پرداخت و مسیر فعلی، مسیر اشتباهی است. وی با اشاره به اینکه UHC فعلی مهندسی است و نه اجتماعی، توصیه کرد که از متخصصین علم اقتصاد و علوم اجتماعی استفاده شود. همچنین وی افزود که باید به سلامت دیجیتال راه‏اندازی شود و نظام پرداخت موجود تغییر کند.

مدیر گروه سلامت جهانی و سیاستگذاری دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه کشور تایلند که اولین کشوری است که با درآمد متوسط در سال ۲۰۰۳ به UHC رسیده است، تصریح کرد علت موفقیت کشور تایلند سه اصل «داشتن دانش»، «وجود جنبش اجتماعی» و «حمایت ملی» بود. وی افزود در کشور ما مردم وارد عرصه نشده ‏اند و جنبش اجتماعی شکل نگرفته است.

تکیان یادآور شد: تا ۵ اصل، Participation، Transparency، Accountability، Information و Responsiveness که لازمه حکمرانی خوب است تغییر نکند، UHC محقق نخواهد شد.

در پایان جلسه دکتر امیرحسین تکیان به پرسش‏های کارشناسان و مدیران بیمارستان‏ها، اعضای هیأت علمی و دانشجویان پاسخ دادند و به نقطه نظرات حضار گوش دادند.

ارتباط با ما

خیابان هزار جریب،دانشگاه علوم پزشکی اصفهان،دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی

کد پستی:۷۳۴۶۱-۸۱۷۴۶

تلفن:۲۰۲۷-۳۷۹۲۲۰۲۶-۰۳۱

نمابر:۳۶۶۸۴۷۹۹-۰۳۱

به کانال سروش دانشکده بپیوندید

 

 

تعداد بازدیدکنندگان

  • بازدیدکنندگان:
    • امروز:۷۶۸
    • این هفته:۸,۸۲۷
    • این ماه:۳۵,۱۶۵
    • این سال:۹۳,۱۶۱

ورود کاربر

CAPTCHA
این سؤال جهت بررسی این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا نه، و برای جلوگیری از ارسال اسپم خودکار.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.