برگزاری ششمین نشست از سلسله نشست‌های عصرانه‌ داغ سلامت در دانشکده

ششمین نشست از سلسله نشست‌های عصرانه‌ داغ سلامت با موضوع "مکانیسم ها و مدل های صرفه جویی و کاهش هزینه درمان در کشور" با حضور جناب آقای  دکتر علی اکبر حقدوست رئیس محترم مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش علوم پزشکی کشور در  تاریخ ۲۴ تیرماه ماه  ۱۳۹۸ در تالار اصفهان دانشکده مدیریت و اطلاع‌ رسانی پزشکی برگزار گردید.
سخنان دکتر حقدوست با این سوال آغاز گردید که به نظر شما میزان هدر رفت منابع در بخش سلامت کشور از متوسط جهانی کمتر است یا بیشتر؟؟
ایشان در پاسخ به این سوال فرمود: ما وظیفه داریم تلاش نماییم منابع مان به طور بهینه مصرف شود اما نباید با دید خیلی منفی به این موضوع نگریست. ایشان همچنین بیان کرد باید نظام سلامت را با دیگر بخش های کلان کشوری مقایسه کنیم بطور مثال حوزه انرژی و یا صنعت، که در یک مقایسه کلی می توان گفت در همه کشورها و در تمامی بخش ها هدر رفت منابع وجود دارد و بخش سلامت تافته جدا بافته نیست.
وی گفت: مهمترین دلایل هدر رفت منابع سلامت در کشور شامل: اشکال در سیاست ها، برنامه ها، اجرای برنامه ها، نظارت ها، اشکال در نیروی انسانی و نیز اشکال در عوامل فرهنگی و اجتماعی است. همچنین می توان گفت هزینه های نظام سلامت برای مردم و نیز برای خود نظام سلامت کمرشکن است که گران شدن خدمات مدرن، مدیریت چندوجهی، پیر شدن جمعیت و ... از جمله اهم دلایل این موضوع است. در ادامه سخنرانی ایشان به بحث اقتصاد مقاومتی و موضوع مدیریت پایدار در نظام سلامت و حوزه درمان نیز اشاره نمود.
 محصول اصلی سیستم سلامت کشور، حفظ و ارتقای سلامت تمامی آحاد جامعه از نظر کمی و کیفی است اما فرصت سوزی های زیادی در مدیریت سلامت کشور وجود دارد که مانع از تحقق این هدف بزرگ می شود که سوخت شدن و هدر رفت نیروهای تربیت شده ، ساماندهی نامناسب نیروی انسانی با توجه به نیازها و... از جمله این فرصت سوزی ها می باشد.
در پایان سخنرانی، دکتر حقدوست عنوان کرد: به صورت نسبی اوضاع در بخش سلامت خیلی بدتر از سایر حوزه ها نیست و باید به صورت سطح بندی شده به مساله مدیریت منابع نگاه شود.
پس از پایان سخنرانی، پنل تخصصی با حضور دکتر علی اکبر حقدوست، دکتر محمدرضا رضایتمند"مدیر بودجه  دانشگاه علوم پزشکی اصفهان" و جناب آقای دکتر بانک" مدیر کل بیمه سلامت استان اصفهان" تشکیل گردید و اعضای جلسه به طرح سوالات از اعضای پنل و ارائه تجربیات پرداختند.

ارتباط با ما

خیابان هزار جریب،دانشگاه علوم پزشکی اصفهان،دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی

کد پستی:۷۳۴۶۱-۸۱۷۴۶

تلفن:۲۰۲۷-۳۷۹۲۲۰۲۶-۰۳۱

نمابر:۳۶۶۸۴۷۹۹-۰۳۱

به کانال سروش دانشکده بپیوندید

 

 

تعداد بازدیدکنندگان

  • بازدیدکنندگان:
    • امروز:۲۶۳
    • این هفته:۵,۳۹۲
    • این ماه:۲۱,۳۱۶
    • این سال:۲۸۵,۸۱۹

ورود کاربر

CAPTCHA
این سؤال جهت بررسی این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا نه، و برای جلوگیری از ارسال اسپم خودکار.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.