برگزاری جلسه چهارم از سلسه جلسات عصرانه داغ سلامت در دانشکده

جلسه چهارم از سلسه جلسات عصرانه داغ سلامت با موضوع راهکارهای کاهش هزینه در بیمارستان در دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی برگزار شد.

دکتر مسعود فردوسی عضو هیئت علمی دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی سخنران اصلی این جلسه بودند. اعضای پنل این جلسه شامل دکتر رضایتمند مسئول بودجه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، دکتر فردوسی، دکتر کریمی رئیس بیمارستان امام موسی کاظم و دکتر محمدی مدیر بیمارستان خورشید بودند.

دکتر فردوسی بیان کرد: زمانی بیمارستان ها ضررده هستند که هزینه ها در آن بالاتر از درآمدها باشد.

 راهکارهای کاهش هزینه در بیمارستان شامل تحلیل عوامل افزایش هزینه، تعیین راهکارهای کاهش هزینه و سیاستگذاری و نحوه پیاده سازی راهکار می باشد. تقاضای القایی، مخاطره اخلاقی، تقلب و ارائه خدمات غیر ضروری از عوامل افزایش هزینه ها بوده که جلوگیری از مصرف غیر مقتضی خدمات و هدایت بیمار در مسیر صحیح درمانی از بسته های راهکارهای مداخله ای برای این عوامل محسوب می شوند.

وی بیان کرد: دوباره کاری یکی از عوامل افزایش هزینه ها بوده که ارتقای کیفیت و کاهش هزینه های بی کیفیتی از بسته ی راهکار مداخله ای برای این عامل محسوب می شود. تجهیزات سرمایه ای، تجهیزات مصرفی، دارو از عوامل افزایش هزینه ها بوده که کاهش هزینه‌های تجهیزات سرمایه ای، کاهش هزینه های تجهیزات پزشکی مصرفی، کاهش هزینه‌های دارو از بسته های راهکارهای مداخله ای برای این عوامل محسوب می شوند.

 کاهش ورودی با خروجی ثابت باعث کاهش هزینه ها می شود که کاهش هزینه‌های منابع انسانی ( نیروی پشتیبانی، تخصصی)، تولید خدمات بیمارستانی ارزان قیمت، کاهش هزینه‌های تخت های بستری و کاهش هزینه های عمومی بیمارستان از بسته های راهکارهای مداخله ای برای این عوامل محسوب می شوند.

دکتر محمدی مدیر بیمارستان امین گفت:  اولین قدم برای کاهش هزینه های بیمارستان را اصلاح فرایندهای کاری است، به این معنا که در بیمارستان کارها را به درستی انجام دهیم. از دیگر راهکارهای کاهش هزینه ها واگذاری بخش های مختلف بیمارستان از جمله آشپزخانه، تاسیسات و داروخانه از دیگر راهکارهای کاهش هزینه ای بیمارستانی است.

دکتر کریمی:  اولین قدم برای کاهش هزینه در بیمارستان این است که رئیس بیمارستان باید پرسنل را آگاه سازد که در تصمیم های خود منافع شخصی خود را درگیر نمی کند و بیشترین تلاشش برای برقراری عدالت است کاهش هزینه های بیمارستانی، ایجاد زبان مشترک با پرسنل است.

در ادامه بحث تعدادی از افراد شرکت کننده در جلسه از تجربیات خود گفتند.   برخی از آنها به شرح زیر است: فارماکوپه دارو باعث کنترل هزینه ها نمی شود، زیرا گرانی دارو ربطی به بیمارستان ها نداشته و زمانی برای بیمارستان ها مشکل ایجاد می شود که بیماری به مدت طولانی در بیمارستان اقامت کند. یکی از راهکارهای کاهش هزینه ها، خرید تجهیزات بیمارستانی با قیمت پایین و حفظ کیفیت است.

در رابطه با برون سپاری واحدهای بیمارستان، به طور قاطع نمی توان گفت که کاهش هزینه ها را در بردارد و برون سپاری معمولا هزینه ای جنبی ایجاد می کند. واگذاری بخش ها باید نظارت هم وجود داشته باشد.د

دانشگاه می بایست نیازهای هر کدام از بیمارستان ها را شناسایی کرده و در دوره های مختلف این نیاز ها را برطرف کند. بیمارستان ها باید برای کاهش هزینه های بیمارستان، خدمت با کیفیت مطلوب و در حد توان ملی سیستم ارائه دهند.

در انتهای جلسه نیز دکتر فردوسی در مورد نقطه مطلوب کارکردها بیان کرد که ظرفیت ها باید به جا استفاده شده باشد و به طور کامل برای خدمات مقتضی باشد. 

دکتر رضایتمند گفتند: راهکار های کاهش هزینه در قالب راهکار های طرف عرضه و راهکار های طرف تقاضا تقسیم می شود که در مورد هر کدام باید نکاتی را مد نظر داشت. در مورد طرف عرضه انگیزه کسب درآمد بیشتر ممکن است با کاهش هزینه در طر عرضه متناقض باشد. در مورد طرف تقاضا هم کاهش هزینه بدون افزایش فرهنگ سلامت مردم به سختی امکان پذیر است.

دکتر رضایت مند در پایان با تشکر از حضور افراد بیان کردند: هزینه های بیمارستان کنترل نخواهد شد مگر اینکه مدیر بیمارستان عملکرد مالی بیمارستان خود را تحلیل نماید و مرتب رصد نماید.

ارتباط با ما

خیابان هزار جریب،دانشگاه علوم پزشکی اصفهان،دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی

کد پستی:۷۳۴۶۱-۸۱۷۴۶

تلفن:۲۰۲۷-۳۷۹۲۲۰۲۶-۰۳۱

نمابر:۳۶۶۸۴۷۹۹-۰۳۱

به کانال سروش دانشکده بپیوندید

 

 

تعداد بازدیدکنندگان

  • بازدیدکنندگان:
    • امروز:۱۳۴
    • این هفته:۵,۵۸۴
    • این ماه:۲۱,۴۶۷
    • این سال:۲۸۴,۶۶۸

ورود کاربر

CAPTCHA
این سؤال جهت بررسی این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا نه، و برای جلوگیری از ارسال اسپم خودکار.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.